Имената на фигурките, образувани от равностранни триѫгълници, тръгват от едно наблюдение: два триѫгълника образуват ромб, който прилича на диамант. Но представката ди-, от гръцки δύο, означава две. Следователно, думата диамант, може да бѫде разсечена изкуствено на представка ди- и корен -амант, който корен може да се ползва за образуване на имената на фигурките с друг брой триѫгълници.
Така се получават имената мониамант (един триѫгълник), триамант (три триѫгълника), тетриамант (четири триѫгълника), пентиамант (пет триѫгълника), хексиамант (шест триѫгълника) и т.н. Родовото название е полиамант.
(На английски, откѫдето идват имената, те сѫ: moniamond, diamond, triamond, tetriamond, pentiamond, hexiamond и polyiamond).
Макар и да е крайно изкуствен, този подход има съответствия в естествените езици. Така например, думата отварям е образувана с представка от- и корен -вар-, идващ от старото название на гредите на вратата. Строежът на думата обаче е бил преосмислен и се е стигнѫло до разделянето о-тварям и до образуването на други думи с новийът корен, като за-тварям, при-тварям и т.н.
Най-интересните полиаманти сѫ хексиамантите, тъй като бройът им е добър (една дузина), а самите фигурки позволяват образуването на интересни форми.
Нека отбележим, че пентомината сѫщо сѫ дванадесет на брой и че това е много хубаво число, заради големийът си брой делители. Общата площ на хексиамантите е 72 и позволява образуването на форми с три- и шесткратна симетрия. Нека отбележим сѫщо така, че тази площ е точно половин гроса (дузина дузини).
Едно търсене в Гугъл ще даде много резултати за такива форми. Тук ще посочѫ само една, за пример: цвете, чиито листа сѫ несиметрични.
Фиг. 2. Форма с шесткратна симетрия, образувана от дванадесетте хексиаманта. |
Твърде голѣма се оказва извънредно симетричната форма, която кръстих цвете. Нейната площ е 84, т.е. има една дузина триѫгълничета в повече, отколкото могѫт да покриѭт хексиамантите. Решението е да се пробиѭт в цветето дупки, чиято обща площ да е дванадесет. За съжаление, вариантът със звездовидна дупка нѣма решение. Възможно е обаче да групираме дванадесетте излишни триѫгълничета в два шестоѫгълника, които могѫт да се разположѫт по различни начини един спрѣмо друг. По моите изчисления, в този случай има 1442 принципно различни решения.
Фиг. 3. Невъзможното цвете с площ 84 триѫгълничета. |
Нѣкои комбинации от две дупки водѭт до невъзможни конфигурации, други имат над сто решения (максимумът за една конфигурация е 17). Има и конфигурации с единствено решение.
|
|
До тук съм посочил само примери със симетрично разположение на дупките, но повечето конфигурации сѫ асиметрични. Най-красиви ми се струват формите, в които дупките не се докосват до външнийът рѫб. Най-много решения обаче имат именно формите, които нѣмат това свойство.
Фиг. 7. Конфигурацията със 173 решения. |
Няма коментари:
Публикуване на коментар